MLT

Fundamenty zalane. Trwają ciężkie prace.

Zapraszamy wkrótce

Piece akumulacyjne jako bezpieczne źródło ogrzewania kościołów i zabytkowych obiektów sakralnych

W wielu zabytkowych obiektach sakralnych zwykle nie ma ogrzewania lub  dotychczasowe ogrzewanie jest  już na tyle  wysłużone, że nie spełnia swojej  funkcji,  zmiana ogrzewania  moment modernizacji – wymiany starego  ogrzewania na urządzenia nowoczesne  z pełną automatyką. 

Godne polecenia piece akumulacyjne zyskują coraz więcej zwolenników, z powodu niskich kosztów eksploatacyjnych.  Pobór prądu -  ładowanie pieców  odbywa się w czasie trwania  drugiej taryfy energetycznej, utrzymanie komfortu cieplnego gwarantuje sterownik na którym ustawiamy żądaną temperaturę pomieszczenia. Utrzymanie  temperatury na stałym poziomie  wpływa  na prawidłowy poziom wilgotności  powietrza w świątyni – ta kwestia jest  szczególnie ważna  w obiektach zabytkowych.

 

Ks. prob. Marek Siwka    -  parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Janikowie

 

W naszym kościele przeprowadziliśmy szereg remontów konserwatorskich.

Kolejnym etapem prac było zainstalowanie ogrzewania bezobsługowego i oszczędnego. Chodzi o to,  by w kościele była stała temperatura, a wilgotne powietrze nie skraplało się na ścianach i nie powstawały na nich zacieki od spływającej wody.

 

Przede wszystkim chcę podziękować naszym parafianom i sympatykom naszego kościoła, bez których udziału realizacja powyższych projektów byłaby niemożliwa.

 

Z wielu propozycji wybraliśmy ofertę pana Włodzimierza Kłosa z firmy Automatik Elektrociepło,  który  przedstawił mi zalety pieców akumulacyjnych.

 

Firma Automatik z Torunia wzbudziła ogromne zaufanie, jako zespół doświadczonych fachowców. Wykonawcę  poznałem z wielu publikacji w czasopismach, które mówią o ogrzewaniu i ochronie zabytków (ponad 90 wykonanych zleceń w parafiach na terenie całego kraju) nie mam obaw co do słuszności mojej decyzji.

Byłem spokojny o prawidłowy przebieg prac, a panowie instalatorzy uszanowali mój harmonogram zajęć w ciągu dnia.

 

 

 

Piece akumulacyjne to urządzenia grzewcze najnowszej generacji wyposażone w precyzyjne sterowanie.  Skuteczność  ogrzewania elektrycznego wynika z prawidłowych ustawień parametrów w  automatyce pieców – a dokładnie:  ustawienie właściwej  temperatury , która  zapewni  prawidłowy  mikroklimat  wewnątrz świątyni. To ważne szczególnie w obiektach zabytkowych, w których znajdują się unikatowe elementy wyposażenia takie jak: organy, ołtarze, freski.

Architektura sakralna,  jest wyjątkowa, ale i „wymagająca”  dlatego projektując  piece akumulacyjne dbamy o  estetykę,  dopasowując  urządzenia do wielkości wnęk, wykuszy czy filarów  zachowując bilans mocy.  Finalnie uzyskujemy ciepło odczuwalne przez wiernych przy akceptowanych  kosztach eksploatacji.

 

 

 

Ks. Prob. Wacław Dokurno  -  parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie 

"Wybór właściwego ogrzewania dla gotyckiego, kamiennego kościoła z XIV wieku był bardzo trudny. Po analizie różnych propozycji zdecydowałem się na piece akumulacyjne zintegrowane z precyzyjną regulacją temperatury, dzięki którym udało się utrzymać przez całą zimę stałą temperaturę na poziomie 10oC. Przy takiej temperaturze wilgotność powietrza nie spadła poniżej 50%, co ma zasadnicze znaczenie dla trwałości zabytkowego drewnianego wyposażenia świątyni: XVII-wiecznych organów, ołtarzy, drewnianej fryzowej  podłogi i stropu. Ze względów estetycznych piece umieściliśmy w odpowiednich miejscach, aby nie zakłócały zabytkowego wystroju świątyni. Ponadto dzięki stabilnym warunkom termicznym takie rozwiązanie okazało się optymalne ekonomicznie"

 

Temperatura wewnątrz kościoła musi być utrzymana na optymalnym poziomie, aby utrzymać prawidłową wilgotność powietrza i jednocześnie nie  przesuszać powietrza wewnątrz świątyni.

Nadmienię, że pozytywna opinia konserwatorska przyspieszyła prace wymiany ogrzewania na nowoczesny system pieców akumulacyjnych.

 

Ks. Proboszcz Janusz Marzec  - parafia pw.  Świętej Trójcy i Matki Bożej Szkaplerznej w Ćmińsku

 

W zaprzyjaźnionej parafii miałem okazję zobaczyć działające piece akumulacyjne. 

 

Zaprosiłem  pana Włodzimierza Kłosa  z Automatik Elektrociepło  do mnie do  parafii w Ćmińsku  i po oględzinach technicznych   przedstawiono mi  ofertę na  nowoczesne  piece akumulacyjne.  Ofertę przestawiłem na zebraniu Rady Parafialnej, propozycja zyskała przychylność  w dalszej kolejności uzyskaliśmy pozytywną opinię konserwatora zabytków. Nie pozostało mi nic innego jak  zlecić firmie Automatik prace.  Prace logistyczne i montażowe przebiegały bez zarzutu i nie zakłóciły  porządku w moim harmonogramie dnia .

Ogrzewanie zostało zamontowane w ciągu kilku dni a koszt finalny zamknął się   w kwocie 35 000  zł.

Gdy  otrzymałem pierwszy  rachunek  i każdy następny za prąd , byłem mile zaskoczony ekonomią ogrzewania akumulacyjnego. 6-ciomiesięczny sezon grzewczy zamknął się w kwocie 9 tys. zł za ogrzewanie przy utrzymaniu stałej temperatury   na poziomie 7  stopni C. Teraz już wiem , że ogrzewanie elektryczne akumulacyjne jakim są  piece akumulacyjne to ogrzewanie oszczędne, ponieważ energia którą  pobierają to prąd z taryfy nocnej , kiedy energia jest prawie  50% tańsza.

 

Mając   ponad 20-letnie doświadczenie, pragnę podkreślić , że główną ideą  Automatik Elektrociepło jest  wyjście naprzeciw oczekiwaniom inwestora i dostosowanie się do jego  możliwości finansowych.

W pierwszym etapie  umawiamy się na konsultacje z zainteresowanym księdzem proboszczem na miejscu w parafii, podczas których dokonujemy oględzin technicznych, na podstawie pomiarów  projektujemy  właściwy dla danej świątyni  system grzewczy.

Przygotowany   kosztorys uwzględnia cenę  zakupu i montażu systemu grzewczego,  oraz zbliżony  koszt  zużycia energii elektrycznej przez cały sezon grzewczy. Tak przygotowana oferta jest przekazana inwestorowi do dalszej analizy.

Automatik Elektrociepło zapraszamy na stoisko nr 21 podczas Targów i Forum Charyzmatycznych LUBSACRO w dniach 8-9 grudzień 2018  


Więcej informacji  udzielamy w siedzibie firmy:  

 

Automatik Elektrociepło  

ul. Legionów 16  Toruń   

nr tel.  56 660 44 44  kom.  601 862 788   

elektrocieplo.pl

biuro@elektrocieplo.pl

<< wstecz